IZVAJALCI PREVENTIVNIH AKTIVNOSTI V CKZ
TADEJA GRUDEN, diplomirana medicinska sestra
Sem vodja CKZ, koordinatorka in izvajalka Programa za krepitev zdravja, izvajalka Pogovornih ur za krepitev zdravja, izvajalka različnih preventivnih aktivnosti za krepitev zdravja in zmanjševanja neenakosti v zdravju ter vodja Lokalne skupine za krepitev zdravja.
Zdravstveno vzgojne delavnice izvajam že od leta 2008. V
preteklih letih sem izvajala celoten sklop preventivnih delavnic za odrasle in
otroke. Z razširitvijo programa pa smo si delo v CKZ razdelili.
V bodoče bom vodila delavnice:
- Zdravo hujšanje - 20 tedenski program, v katerem udeležencem nudimo strokovno pomoč, podporo, razumevanje in znanja na pomembni poti spreminjanja življenjskega sloga. Zavedamo se, da debelost ne predstavlja le tveganja za različne kronične bolezni sodobnega časa, temveč da gre za kompleksno presnovno bolezen, ki ima lahko za posledico različne zdravstvene posledice. Nepravilni pristopi obravnave debelosti namreč lahko vplivajo na npr. izgubo mišične mase, kar je izredno nezaželeno.
- Sladkorna bolezen tipa 2 - delavnica je namenjena tistim, ki imate Sladkorno bolezen tip 2, ki vas vodijo v ambulanti splošne / družinske medicine in ne v diabetološkem dispanzerju. Na delavnici boste pridobili osnovne informacije o Sladkorni bolezni tip 2. Srečanje traja 2 uri.
- S sladkorno boleznijo skozi življenje - delavnica predstavlja nadaljevanje delavnice Sladkorna bolezen tip 2. Namenjena je odraslim bolnikom s Sladkorno boleznijo tipa 2, ki se zaradi sladkorne bolezni vodijo v ambulanti splošne / družinske medicine in se želijo poglobljeno ukvarjati z življenjem s sladkorno boleznijo. Program ni namenjen bolnikom, ki se vodijo v diabetoloških ambulantah, saj njim kontinuirano edukacijo zagotavlja diabetološki tim. Delavnica obsega 5 srečanj po 2 uri.
Suzana Lalić, mag. vzg. in menedž. v zdr.
Moja vloga v CKZ je izvajanje integrirane preventive kroničnih bolezni na primarni ravni zdravstvenega varstva, vključevanje ranljivih oseb v preventivno zdravstveno varstvo in zmanjševanje neenakosti v zdravju v lokalnih skupnostih ter izvajanje delavnic Pograma za krepitev zdravja:
Zdravo živim – Delavnica je namenjena seznanju udeležencev o pomenu zdrave prehrane, telesne dejavnosti, opuščanju škodljivih dejavnikov tveganja, obvladovanju stresa ter preprečevanju kroničnih bolezni. Udeležence motiviramo za spremembo življenjskega sloga in za vključitev v poglobljene zdravstveno vzgojne delavnice.
Zvišan krvni tlak – Delavnica obsega 1x srečanje v trajanju 90 minut. Na delavnici udeleženci pridobijo informacije o pomenu normalnih in mejnih vrednosti krvnega tlaka za zdravje, ključne informacije o zvišanem krvnem tlaku, veščinah za njegovo obvladovanje in pravilno izvajanje meritev.
Zvišane maščobe v krvi – Delavnica obsega 1x srečanje v trajanju 90 minut. Udeleženci pridobijo pomembna znanja o nastanku holesterola, o prednostih in slabostih holesterola (maščob), pomenu ciljnih in mejnih vrednostih maščob v krvi za zdravje ter informacije o vzdrževanju primerne vrednosti maščob v krvi.
Zdravo hujšanje - Delavnica traja 18 tednov in obsega 15 skupinskih srečanj ter 3 motivacijska srečanja. Namenjena je osebam, ki se soočajo z debelostjo. Udeležencem nudimo znanje o spreminjanju prehranskih in gibalnih navad ter strokovno pomoč in podporo v procesu hujšanja in vzdrževanju zdravega življenjskega sloga.
Skupinsko/Individualno svetovanje za opuščanje kajenja – Delavnica obsega 6 srečanj. Udeleženci dobijo ključne informacije, strokovno pomoč in podporo pri opuščanju kajenja in vzdrževanju dosežene spremembe. Možna je individualna ali skupinska vključitev v delavnico.
Individualno svetovanje za opuščanje tveganega ali škodljivega pitja alkohola – Delavnica obsega 5 individualnih srečanj. Udeleženci dobijo ključne informacije, strokovno podporo in pomoč pri opuščanju tveganega ali škodljivega pitja alkohola ter podporo in pomoč pri vzdrževanju manj tveganega pitja alkohola oziroma abstinence.
ANA STEPANČIČ, diplomirana dietetičarka
Dietetik v zdravstveni dejavnosti dela na področju dietetike, dobro pozna živila, vsebnost hranil ter uporabnost v prehrani, ocenjuje prehranjevalne navade in prehransko stanje ljudi, načrtuje jedilnike za posameznike in/ali za skupine prebivalcev z namenom preprečevanja bolezni ter hitrejšega okrevanja bolnikov.
V Centru za krepitev zdravja vam bom pomagala oblikovati osebni načrt za spremembo prehranjevalnih navad in vam nudila podporo v procesu spreminjanja prehranjevalnih navad. Sestavila vam bom jedilnik, ki vključuje zdrave prehranske izbire. Pri svojem delu uporabljam različna orodja za opravljanje prehranskega presajanja: tehtnico, različne računalniške programe idr.
Aktivno bom sodelovala pri skupinskih delavnicah:
- Zdravo jem in Zdravo hujšanje v okviru Programov svetovanja za zdravje za odrasle.
- Izvajala predavanja, delavnice, svetovanja o zdravi prehrani za različne starostne kategorije otrok in odraslih.
- Prehranska obravnava otrok in mladostnikov, ki so ogroženi za razvoj bolezni in stanj, povezanih z neustreznim prehranjevanjem, čezmerno hranjenostjo, debelostjo in nezdravim življenjskim slogom.
Mateja Kosovel, univ. dipl. psihologinja
Moje ime je Mateja Kosovel, sem univ. dipl. psihologinja. V Centru za krepitev zdravja Ivančna Gorica delujem na področju preventive duševnega zdravja in v okviru tega vodim delavnice v okviru Svetovalnice za duševno zdravje.
- PODPORA PRI SPOPRIJEMANJU Z DEPRESIJO - 4 skupinska srečanja in 1 individualno srečanje
- PODPORA PRI SPOPRIJEMANJU S TESNOBO - 4 skupinska srečanja in 1 individualno srečanje
- PREPOZNAVANJE IN OBVLADOVANJE STRESA – 4 skupinska srečanja
- TEHNIKE SPROŠČANJA – 1 skupinsko srečanje
Moja vloga je vodenje individualnih razgovorov in tudi sodelovanje z lokalno skupnostjo.
URŠA MELE, magistrica psihologije, edukantka
bonding psihoterapije in integrativne psihoterapije
Moja vloga v Centru za krepitev zdravja je delovanje na področju preventive duševnega zdravja, kar večinoma poteka v obliki vodenja psihoedukativnih delavnic.
Tako izvajam delavnice:
Tehnike sproščanja: na delavnici se spoznamo s pomenom sprostitve in tehnikami sproščanja. Po krajšem teoretičnem uvodu, aktivno preizkusimo tri tehnike sproščanja (dihalne vaje, postopno mišično sproščanje in vizualizacijo), udeleženci dobite tudi gradiva z navodili, ki vam omogočajo samostojno prakso omenjenih tehnik sproščanja. Delavnica obsega eno srečanje v manjši skupini.
Spoprijemanje s stresom: na delavnici pridobimo informacije o tem, kaj stres sploh je, kako ga uspešno in pravočasno prepoznamo, katera bolezenska stanja se povezujejo s stresom ter kaj vse nam lahko pomaga pri ustreznem premagovanju stresnih situacij. Vsebine delavnice pridobite tekom štirih kontinuiranih srečanj v manjši skupini.
Podpora pri spoprijemanju s tesnobo: v sklopu štirih delavnic se spoznamo z osnovnimi informacijami o tesnobi in anksioznih motnjah. Spoznamo pomen vpliva naših čustev in misli ter pridobimo znanja in veščine za lažje soočanje s tesnobnimi občutji, oziroma izboljšanje našega počutja.
Podpora pri spoprijemanju z depresijo: na delavnicah se spoznamo s simptomi in znaki depresije, vzroki za njen nastanek ter spoznamo različne pristope in načine, ki nam lahko pomagajo pri zmanjšanju depresivne simptomatike, oziroma izboljšanju kvalitete življenja.
Aktivno sodelujem tudi v nekaterih drugih preventivnih programih znotraj Centra za krepitev zdravja in v lokalni skupnosti. Moja vloga je tako vezana predvsem na ozaveščanje javnosti o pomenu skrbi za lastno dobrobit ter opremljanje splošne javnosti z znanjem in veščinami, ki pripomorejo k višanju kakovosti življenja.
ANDREJA LAMPREHT, diplomirana fizioterapevtka
Izvajam različne programe za krepitev zdravja z vidika osveščanja, opolnomočenja za aktiven življenjski slog:
Testiranje telesne pripravljenosti za odrasle - je namenjen osebam, starim od 19 do 69 let, test telesne pripravljenosti za starejše pa osebam, starim 65 let in več. Udeleženci pod strokovnim vodstvom opravijo sklop testov za ugotavljanje telesne pripravljenosti in pridobijo poglobljeno oceno svoje telesne pripravljenosti.
Ali sem fit? - delavnica je namenjena vse odraslim posameznikom, ki jih zanima kakšna je njihova telesna pripravljenost. Udeleženci pridobijo motivacijo za spremembo gibalnih navad.
Gibam se – V delavnici udeleženci spoznajo pravilno in učinkovito izvajanje različnih oblik telesne vadbe kot del aktivnega življenjskega sloga in preventive pred kroničnimi nenalezljivimi boleznimi.
Zdravo hujšanje - sodelujem v multi-disciplinarnem timu strokovnjakov različnih področij, ki si prizadevamo za zdravo izgubljanje kilogramov in spremembo življenjskega sloga za vse življenje.
Test hitre hoje na 2 km - je mednarodno priznan test ocene aerobne zmogljivosti. Najbolj je primeren za ljudi stare 20 do 65 let.
Priprava na porod in starševstvo – predavam Varno vadbo v nosečnosti in izvajam Vadbo za nosečnice.
Dogovorite se lahko tudi za pogovorno uro, v kateri razjasnim dileme v povezavi z gibanjem, s poudarkom na pravilnem izvajanju vaj s pravilnim dihanjem, vzdrževanjem fiziološke drže in krepitvijo mišic medeničnega dna.
MAJA RECEK, magistrica kineziologije
Kineziologija je veda o gibanju človeka. S preventivnimi aktivnostmi, delom v CKZ vam bom preko gibanja pomagala k spremembi življenjskega sloga, vas motivirala in pomagala k izboljšanju vašega trenutnega stanja ter počutja.
Izvajam različne programe za krepitev zdravja:
Testiranje telesne pripravljenosti za odrasle/starejše - je namenjen osebam, starim od 19 do 69 let, test telesne pripravljenosti za starejše pa osebam, starim 65 let in več. Udeleženci pod strokovnim vodstvom opravijo sklop testov za ugotavljanje telesne pripravljenosti starejših in pridobijo poglobljeno oceno svoje telesne pripravljenosti.
Ali sem fit? - delavnica je namenjena vse odraslim posameznikom, ki jih zanima kakšna je njihova telesna pripravljenost. Udeleženci pridobijo motivacijo za spremembo gibalnih navad. Izberete lahko enega izmed treh preizkusov: Preizkus hoje na 2km, 6-minutni preizkus hoje in 2-minutni test stopanja na mestu.
Sodelujem tudi pri Družinski obravnavi debelosti otrok in mladostnikov.
Test hitre hoje na 2 km - je mednarodno priznan test ocene aerobne zmogljivosti. Najbolj je primeren za ljudi stare 20 do 65 let.