IZJAVA O SKLADNOSTI (ZDSMA)

Izjava o dostopnosti

Zdravstveni Dom Ivančna Gorica se zavezuje omogočati dostopnost za spletno stran: zd-ivg.si v skladu z Zakonom o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij (v nadaljevanju ZDSMA) in Direktivo EU 2016/2102 Evropskega parlamenta in Sveta.

Ta izjava o dostopnosti se nanaša na celotno spletno stran. Spletna stran je delno skladna z Zakonom o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij in Direktivo EU 2016/2102 Evropskega parlamenta in Sveta.

Priprava izjave o dostopnosti

Ta izjava o dostopnosti je bila pripravljena 18. 7. 2024 na podlagi metode samoocene ter informacijah Inšpektorata za informacijsko družbo Ministrstva za digitalno preobrazbo.

Dostopnost vsebine na spletnem mestu

Dostopnost spletišča in uporabniško izkušnjo bomo ustrezno uredili z dograjevanjem spletne strani ter sodelovanjem s ponudnikom spletne strani.

Opis dostopnih vsebin

Zagotavljanje dostopnosti osebam s posebnimi potrebami omogočajo naslednje sistemske prilagoditve:

• spletna stran ima razumljivo in konsistentno strukturo in navigacijo,
  • koda spletne strani je pregledana in urejena, da ustreza zahtevam različnih naprav (osebni računalnik, mobilni telefon, tablični računalniki),
  • stran je mogoče brez izgube vsebine ali funkcionalnosti povečati do 500%. Povezave na strani so prepoznavne,
  • možnost, da uporabnik prilagaja velikost pisav s pomočjo ustreznih tipkovnih bližnjic (Ctrl + + in Ctrl + -),
  • barvni kontrasti (med besedilom in ozadjem) na spletni strani so primerni,
  • zagotovljena je prilagodljivost; spletna stran uporablja oblikovanje, ki se prilagaja velikosti uporabnikovega zaslona brez izgube vsebine (odzivno oblikovanje),
  • spletni obrazci so dostopni,
  • spletišče je predvidljivo z vgrajenim kazalom strani, preko katerega lahko uporabnik lažje dostopa do vsebine,
  • logična imena povezav, ki odražajo cilj,

spletno mesto ne vsebuje utripajočih vsebin, razen menjujoče predstavitve slik na vstopni strani, ki pa se menjajo s krajšim bledečim efektom ter odpirajoči meniji v kazalu, ki pa ga bo možno zaobiti s pomočjo zemljevida spletne strani. Uporaba spletnega mesta je varna za vse skupine uporabnikov, ki bi jim bliskovite spremembe in utripajoči elementi lahko povzročili različne reakcije ali napade.

Opis nedostopnih vsebin – ocena nesorazmernega bremena

• spletne strani ni povsem mogoče upravljati tudi samo s tipkovnico (brez uporabe miške), z uporabo tipk Tab in Shift+Tab, preko katerih lahko uporabnik navigira po meniju/vsebini,
  • pri uporabi samo tipkovnice (brez uporabe miške) se izbrani elementi ne poudarijo vedno z obrobo ali drugačnih grafičnim elementom (zaradi omejitev spletnega ponudnika to zahteva jedrno predelavo strani, kar je breme, ki ga nesorazmerno ocenjujemo z zahtevanim kadrovskim in finančnim bremenom, to velja tudi za prejšno točko opisa),
  • vse spletne strani še niso oblikovane z uporabo naslovnih oznak (h1-h4),
  • nekatere fotografije ali slike še niso opremljene z alternativnim besedilom,
  • skenirani dokumenti v obliki PDF zapisa (organ nesorazmerno breme ocenjuje s kadrovskim in finančnim bremenom, ki bi ga optimiziranje zahtevalo),
  • programsko generirani dokumenti (npr. letna poročila, dokumenti s področja organizacije dela poslovni in finančni načrti, ipd.) (organ nesorazmerno breme ocenjuje s kadrovskim in finančnim bremenom, ki bi ga optimiziranje zahtevalo),
  • manjka alternativen način za navigacijo po spletišču (zemljevid, iskanje), vendar je v aktivnem razvoju.
Zdravstveni dom Ivančna Gorica se zavezuje, da bo uporabniku spletne strani zd-ivg.si, v kolikor bo to mogoče, omogočil seznanitev z nedostopno vsebino na drug ustrezen način (preko kontaknih podatkov navedenih na koncu vsake strani spletišča)

Povratne in kontaktne informacije

Zdravstveni dom Ivančna Gorica se aktivno in tudi v bodoče trudi, da bodo vsebine na spletnih straneh spletišča dostopne različnim skupinam uporabnikov. Vsa vprašanja ali komentarje povezane s spletno dostopnostjo in vsebinami nam pošljite na e-pošto info@zd-ivg.si ali ostale kontaktne načine navedene na koncu vsake strani spletiščca, in odgovorili vam bomo v najkrajšem možnem času.

V primeru nezadovoljivih odgovorov na katero koli obvestilo ali zahtevo, poslano v skladu z 8. členom ZDSMA (Uradni list RS, št. 30/18), lahko oddate opis in povezavo na nedostopno vsebino spletišča na naslov Inšpektorata Republike Slovenije za informacijsko družbo:

Ministrstvo za digitalno preobrazbo
Inšpektorat Republike Slovenije za informacijsko družbo,